Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaGündem30 il için ‘turuncu’ ve ‘sarı’ kodlu uyarı

30 il için ‘turuncu’ ve ‘sarı’ kodlu uyarı

Türkiye'nin kuzey illerinde etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre, sağanak ve gök gürültülü sağanak nedeniyle 15 il için "turuncu", 15 il için de "sarı" kod"lu uyarı yaptı. Vatandaşların SMS ile bilgilendirildiği uyarı kodlarının verildiği illere ekipler sevk edildi.

Dün akşamdan bu yana ülke genelinde süren olumsuz hava koşulları özellikle Karadeniz Bölgesi’nde hayatı felç etti. Sel ve heyelanların görüldüğü bölgelerde ev ve iş yerlerini su basarken, birçok ulaşım yolu trafiğe kapatıldı.

AFAD’ın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, bugün Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Karabük, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon ve Zonguldak olmak üzere 15 ilde “turuncu” kod, Amasya, Bilecik, Bursa, Erzincan, İstanbul, Tokat, Bayburt, Yozgat, Ardahan, Yalova, Sivas, Kars, Gümüşhane, Erzurum ve Çorum olmak üzere 15 il için de “sarı” kod ile yağış uyarısı verildi.

Uyarı verilen illerde, Valilik ve İl AFAD Müdürlüklerine mesaj formuyla bilgilendirme yapıldı. AFAD tarafından turuncu kod ile uyarılan 15 ilde yaşayan tüm vatandaşlar SMS ile bilgilendirildi.

Uyarı kodlarının verildiği diğer illere de ekipler sevk edildi. Yağışların devam ettiği bölgede an itibarıyla herhangi bir can kaybı bulunmuyor.

“SARI” VE “TURUNCU” KOD NEDİR?

“Hava durumu potansiyel tehlikelidir” anlamını taşıyan “Sarı” kod ile “Meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalı.” uyarısı yapılıyor.

“Turuncu” kod ise “hava durumunun tehlikeli” olduğu anlamına geliyor. Bu kod, “Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.” uyarısını içeriyor.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar